Krecik fajny jest
Informacja z dnia: 2018-03-10

Krecik, bajkowa postać stworzona wiele lat temu w Czechach, wyruszył na początku września w swoją podróż po całej Polsce. Do czerwca będzie poznawał najdalsze zakątki naszego kraju. Swą przygodę zaczął w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, w którym pracuje autorka projektu Pani Małgorzata Dobrakowska. Do udziału w projekcie zaproszone zostały przedszkola z całej Polski. Wszystkie dzieli wiele kilometrów, ale łączy wspólna sprawa – kształtowanie postawy patriotycznej i zamiłowania do podróży od najmłodszych lat. Dzieci dzieciom opowiedzą o Polsce i miejscach, z których pochodzą. Krecik jest wyjątkowym podróżnikiem. Z własnym bagażem wyruszył w pełną przygód wyprawę podczas, której odwiedzi różne regiony Polski. W każdym z odwiedzanych miejsc wzbogaci swoją wiedzę na temat Ojczyzny, tej małej i dużej, przedszkolaków, które go do siebie zaprosiły.
5 marca Krecik zapukał do drzwi Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach. Nasz gość spędził z nami 3 dni.  Krecik choć malutki - bagaż miał ogromny, gdyż odwiedził już przed nami aż 24 przedszkola z różnych miejscowości m.in.: Żyrardów, Ciechanów, Łódź, Słubice, Wieluń, Szczecin, Piaseczno, Pułtusk itd.
Do czerwca 2018 r. przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu, z którego pochodzą, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić i pozwolić dzieciom się poznać.
Nie inaczej było u nas: spacer po mieście aby pokazać jego piękno i historię. Udział w zajęciach, zabawach i oczywiście wizyta w naszej kuchni - nawet nie wyobrażacie sobie jakie pyszne pierogi ulepił z naszymi paniami kucharkami. Przykro nam było pożegnać się  z tak miłym gościem- niestety 8 marca ruszył dalej w drogę do przedszkola w Gaszowicach. Na zakończenie dokonaliśmy wpisu w „Krecikowym pamiętniku” i oczywiście dopakowaliśmy kilka pamiątek z naszego regionu. Udanej podróży!!!
 Projekt został objęty patronatem pana Jarosława Krykwińskiego - Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Częstochowie oraz Rady Miasta Częstochowy na czele z jej przewodniczącym p. Zdzisławem Wolskim.
Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło blisko 3000 osób z całej Polski, formularz zgłoszeniowy wysłało blisko 1000 osób, a do udziału w projekcie wybrano 300 przedszkoli. W bagażu Krecika znalazł się 2,5m pociąg, którym dzieci odbędą wycieczkę po najważniejszych atrakcjach turystycznych Częstochowy. W pierwszych dwóch tygodniach podróży pokonał blisko 7000 km. Ile pokona podczas kolejnych 28? Z iloma dziećmi się spotka? Tego dowiemy się na koniec jego podróży po Polsce. Jest nam ogromnie miło, że Krecik odwiedził również Nas i Nasze piękne miasto Chojnice.