facebook
Informacja z dnia: 2018-06-12
Warsztaty w Chacie Kaszubskiej
Aktualności
Pisanki, kraszanki i inne malowanki - jak to się robi?
Informacja z dnia: 2012-04-03
    Nazwy jaj wielkanocnych zależą od sposobu ich barwienia. Pisanki - przed zanurzeniem jajka w barwnym roztworze robi się na nim wzory woskiem. Tam, gdzie był wosk, zostawał biały, niepomalowany ślad na kolorowym tle. Dawniej po naniesieniu wzoru na skorupę jajka, farbowano je używając naturalnych barwników, które dawały piękne kolory. I tak kolor zielony uzyskiwano z listków młodego żyta, kolor czerwonawo-żółty z łusek cebuli, kolor ciemnobrązowy i czarny z kory śliwy lub olchy, kolor czerwony uzyskiwano dzięki burakom a kolor niebieski z płatków kwiatu bławatka. Po wykonaniu wzoru woskiem i zabarwieniu skorupy, z wysuszonego jajka ścierano wosk uzyskując zaplanowane, białe wzory, tworzące piękną, dwubarwną pisankę.
     Dzieciaki z naszego przedszkola, dzięki uprzejmości i zdolności Pana Tadeusza Doliny, miały okazję zobaczyć na własne oczy w jaki sposób wykonuje się właśnie takie pisanki.